Haber

Zelensky: Güçlü F-16’ları bekliyorum

Kiev yönetimi, Batı’dan savaş uçağı almakta ısrar etmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, G7 müttefiklerine yaptığı açıklamada, Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları için eğitme planını onaylayacağını söyledi.

Bu konuda bir çağrı daha yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kiev’e F-16 savaş uçağı sağlamaya hazır ülke liderlerinden biri. “ciddi, güçlü”Bir teklif aldığını ve kilit müttefiklerle nihai anlaşmaları beklediğini söyledi.

Ukrayna’nın gözü F-16 savaş uçaklarında

Zelenskiy, “Ortaklarımız kaç uçağa ihtiyacımız olduğunu biliyor.”terimini kullanırken, “Bazı Avrupalı ​​ortaklarımızdan bu rakamı duydum. Bu ciddi ve güçlü bir teklif.”söz konusu.

ukrayna lideri, “ABD ile ortak anlaşma”Aşağıdakiler de dahil olmak üzere nihai bir anlaşmayı beklediklerini kaydetti:

Şimdi, Kiev’in hangi müttefiklerinin söz konusu jetleri Ukrayna’ya göndermeye hazır olduğu belirsiz.

Rusya: Çatışmayı tırmandırıyor

Ortada Rusya, ABD yapımı F-16 savaş uçaklarının nükleer silahlarını patlatıyor. “eşlik edebilir”Bunu söylerken, onları Kiev’e tedarik etmenin çatışmayı tırmandıracağı konusunda uyardı.

savaş uçağı koalisyonu

Birleşik Krallık ve Hollanda, İzlanda’daki Avrupa Konseyi’nin zirveye ulaştığı oturumun ortasında Ukrayna’ya savaş uçağı sağlama konusunda anlaştılar. “uluslararası koalisyon”üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Ayrıca İngiltere ve Almanya, yakın gelecekte Kiev’e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna’ya olası F-16 savaş uçakları teslimatına ilişkin nihai kararın ABD’ye ait olduğunu açıkladı.

 

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu