Ekonomi

Uzun süren petrol kesintilerinin ardından Asya borsalarında karışık seyir

Asya-Pasifik piyasaları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından karışık bir seyir izledi.

Suudi Arabistan günlük 1 milyon varillik kesintisini Aralık ayı sonuna kadar uzatacak, Rusya ise petrol ihracatını günde 300 bin varil azaltacak.

Brent ham petrol vadeli işlemleri varil başına 90,04 dolardan kapandı ve Kasım ayından bu yana ilk kez 90 doların üzerinde kapandı. ABD ham petrol vadeli işlemleri varil başına 86,87 dolar civarında işlem görerek yine 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 endeksi, ülkenin ikinci çeyrekte GSYH’da ekonomistlerin beklentilerinin biraz üzerinde yüzde 2,1 büyüme kaydetmesinin ardından yüzde 0,43 geriledi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,53, Topix ise yüzde 0,54 yükseldi. Diğer yandan Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,42 kayıp yaşarken Kosdaq yüzde 0,47 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Salı gününden bu yana yüzde 0,54 kayıpla kayıplarını sürdürdü. Anakara Çin piyasaları da düştü; CSI 300 yüzde 0,45 düştü.

kestelhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu