Ekonomi

Sustainalytics’e göre TSKB Türkiye’nin en iyi kurumu oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) alanında kurumların risk düzeyini ve yönetim performansını ölçen Sustainalytics değerlendirmesine göre 2023 yılında Türkiye’nin en iyi kurumu oldu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, nitelikli sürdürülebilir kalkınma vizyonuyla ülkenin düşük karbonlu ekonomiye geçişine etkin destek sağlayan TSKB’nin sürdürülebilirlik alanındaki başarısı, Sustainalytics tarafından bir kez daha tescillendi.

ÇSY risk puanını bir önceki yıla göre daha da artıran banka, 6,9 risk puanıyla “ihmal edilebilir risk” olarak tanımlanan kategorideki yerini koruyarak dünyadaki kalkınma bankaları arasında 9’uncu sıraya yükseldi. Küresel bankacılık sektöründe ilk 10 banka arasında yer alıyor.

TSKB, 15 bini aşkın kurumun yer aldığı küresel sıralamada 40’ıncı sırada yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, bankanın ESG risk notuyla dünya liginde ilk 10’a girme başarısının, sürdürülebilirlik odaklı iş modelinin ve kurulan aktif işbirliklerinin değerli bir sonucu olduğunu belirtti. tüm paydaşlara hitap ederek, “Bu alandaki yüksek performansımız, ülkemizin orta ve uzun vadeli kalkınmasının anahtarıdır.” dedi. “Türk özel sektörünün hedefleri doğrultusunda çevresel, sosyal ve yönetişim kriterleriyle yatırımlarına sürdürülebilirlik temalı fonlar çekmemize doğrudan katkı sağlıyor.” sözlerini kullandı.

Sürdürülebilir yatırımların finansmanı amacıyla uluslararası tahvil piyasalarında gerçekleştirilen ihraçlara yatırımcılardan yoğun talep geldiği bilgisini paylaşan Bilgiç, bunun en büyük göstergesinin bu yıl eylül ayında gerçekleştirilen 4. sürdürülebilir tahvil ihracına yaklaşık 2,5 kat talep gelmesi olduğunu belirtti. yeni ESG odaklı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kaynaklarının yüzde 85’inden fazlasının ve kredi portföylerinin neredeyse tamamının net sıfır yol haritalarının bilime dayalı hedeflerini doğrudan etkilediğini vurgulayan Bilgiç, şöyle konuştu:

“Yatırım bankacılığı hizmetlerimizle, Türk sermaye piyasalarında ülkemizin net sıfır hedeflerine ulaşmayı hedefleyen enstrümanların çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi konusunda sorumluluk alıyoruz. Finansal hizmetlerimizin yanı sıra, ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ekosisteminde de öncü çalışmalar yürütüyoruz. ESG risk ve yönetişim derecelendirmemiz ile departmanımızda örnek alınmaktan ve biriktirdiğimiz tecrübe ile tüm paydaşlarımızla iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz.” “İleriye doğru ilerlemekten çok mutluyuz.”

Yatırımlarda ÇSY performansının rolü güçleniyor

ÇSY performansının değerlendirilmesinde küresel ölçekte önemli bir referans olarak kabul edilen sürdürülebilirlik analizi, bir şirketin branşına özel önemli ÇSY risklerine maruz kalma derecesini ve bu riskleri yönetme yeteneğini ölçmektedir.

Bu riskleri ihmal edilebilir, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandıran Sustainalytics’in dikkate aldığı kriterler, her yıl daha kapsamlı alt unsurlarla geliştiriliyor.

Sürdürülebilirlik odaklı dönüşüm tüm dünyada ivme kazanırken, ESG derecelendirme hizmeti veren kurumların ve bu derecelendirmelerden yararlanan kullanıcıların sayısı da artmaya devam ediyor.

Şirketlerin ÇSY performansının yatırım kararlarındaki rolü her geçen gün güçleniyor. Çoğunlukla sürdürülebilirlik, etki ve olumlu tarama odaklı yatırımcıların kullandığı bu notlar, kurumun iş modelini, mali gücünü, faaliyet gösterdiği coğrafyayı ve tarihsel geçmişini analiz eden kapsamlı bir incelemeye dayanıyor.

ESG risk notu ile Türk bankacılık sektöründe uzun yıllardır olumlu bir şekilde öne çıkan TSKB, Sustainalytics’in uluslararası iyi uygulama örneklerini de dikkate alarak her yıl çıtasını yükseltiyor.

haber-mihalgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu