Haber

Sakarya’daki Depremzedelere İsmailağa Cemaati’ne bağlı kurs verildi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından babasını kaybeden ve anneleriyle birlikte Sakarya’ya yerleşen 9 çocuğa İsmailağa Cemaati’ne bağlı yatılı Kuran kursu verildiği ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinin ardından depremzedelerin çocuklarının belli tarikatların koruması altına alındığı iddia edildi.

DW Türkçe’den Alican Uludağ, depremzedelerin çocuklarının yatılı okul olarak İsmailağa Cemaati’ne bağlı Mekke Mescidi-Hanife Akın Kuran Kursu’na verildiğini ortaya çıkardı.

Gaziantep’te babalarını kaybeden 9 çocuk anneleriyle birlikte Sakarya’ya getirildi. Bu çocuklar anneleri olmadan Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Mekke Mescidi – Hanife Akın Kuran Kursu’na verildi. Burada barındırılan çocuklara hafıza konusunda birebir eğitim verildiği öğrenildi.

Ancak Diyanet’e ait olduğu anlaşılan kursun İsmailağa Cemaati’ne yakın Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı tarafından yürütüldüğü öğrenildi.

Adem isimli vakıf yöneticisi, “Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş bizi aradı ‘böyle çocuklar var. Onlara yer açar mısınız?’ Çocukları götürdük dedi. Çocuklar deprem nedeniyle travma geçirdikleri için zihinsel takviye aldılar. Bu çocukları da burada bir nevi savunma altına aldık. Kursta kalıyorlar. Burada dokuz çocuk var. İkisi annelerinin yanına gitti. Yedi tanesi burada.”

Çocukların geçici olarak Kuran kursunda kalacağını savunan Adem isimli görevli, “Bu çocukların Antep’e döneceğini düşünüyorum” dedi. Adem isimli bir tarikat üyesi, “Çocuklar neden annelerinin yanında kalmıyor?” sorusuna, “Annelerine yer olmadığı için bize gönderildiler” yanıtını verdi. Shake 15-20 kişi ile bölgeye gittiklerini belirten Adem, yemek dahil birçok hizmet verdiklerini söyledi.

Tarikat üyelerinin söz konusu çocuklar için bağış toplama çalışmalarına ilişkin yazışmalar da ortaya çıktı.

Sakarya Müftüsü Hasan Başiş, “Bu Diyanet’e ait bir kurs ve bizim kontrolümüzde. Çocuklara eğitim veriyoruz. Bu bina vakfa aittir. Benzeri pek çok vakıfla bu tür ortak Kur’an kursları açtık. Bu vakıf yemek ve temizlik hizmetlerini yürütmektedir. Yemek veriyor” dedi.

“Bu vakıf görevlileri çocukların bulunduğu alana giriyor mu?” sorusu üzerine Başiş, “Çocuklarla kesinlikle konuşmuyorlar” dedi. Ancak vakfın başında bulunan Adem isimli bir kişi Diyanet’in yanı sıra eğitim de verdiklerini söyledi.

haber-baklan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu