Haber

Reznikov: Ukrayna, Rusya topraklarına uzun menzilli füzelerle saldırmayacağını garanti etmeye hazır

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, müttefiklerinin Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler tedarik etmesi halinde bu silahlarla Rusya topraklarına saldırmayacaklarını belirtti.

Bakan Reznikov, başkent Kiev’de düzenlenen Ukrayna-Avrupa Birliği (AB) Komisyon Toplantısında, Müttefiklerin Ukrayna ordusuna silah yardımı konusunu değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy ve Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen’in katıldığı toplantıda konuşan Reznikov, Ukrayna’nın uzun menzilli füzelere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Rus ordusuna karşı bir karşı saldırı düzenlemek için daha fazla silaha ihtiyaç olduğuna işaret eden Reznikov, “Bu yıl bir karşı saldırı başlatmak ve bu savaşı Ukrayna ve tüm özgür dünya için bir zaferle bitirmek için bir fırsat penceresi açacağımızı umuyoruz. ” dedim.

Rus ordusunu Ukrayna’daki sivil altyapılara yönelik saldırılar düzenlemekle suçlayan Reznikov, müttefiklerin göndereceği hava savunma sistemlerinin bir an önce gelmesinin saldırıların önlenmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Reznikov, Patriot ve SAMP-T sistemleri ile yeni IRIS-T ve NASAMS sevkiyatlarını bir an önce tamamlamak istediklerini belirtti.

Reznikov, Ukrayna’nın Rusya topraklarına uzun menzilli füzelerle saldırmayacağını garanti etmeye hazır olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“300 kilometre uzaktan vurma fırsatı yakalarsak, Rus ordusu savunma düzenleyemeyecek ve geri çekilmek zorunda kalacak. Ukrayna, silahlarınızın Rus topraklarına yönelik saldırılarda kullanılmayacağına dair her türlü garantiyi vermeye hazır. … Geçici olarak işgal edilmiş bölgede yeterince hedef var. Ortaklarımızla ortak hedef seçimini koordine etmeye hazırız.”

haberkas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu