Haber

Hatay’ın deprem öncesi ve sonrası görüntüleri yıkımın boyutunu gözler önüne seriyor

“Yüzyılın felaketi”nden etkilenen illerden biri olan Hatay’da deprem öncesi ve sonrası kentin işlek caddelerinde çekilen havadan görüntüler, yıkımın boyutlarını gözler önüne serdi.

Antakya merkez ilçede Cumhuriyet ve Künefeciler meydanlarında çok sayıda bina yıkıldı. Hatay’da çok sayıda kişinin ölümüne neden olan deprem, Asi Nehri çevresindeki ve Atatürk Caddesi üzerindeki ev ve iş yerlerini de enkaza çevirdi.

Köprübaşı olarak bilinen meydanda 1927 yılında Fransız mimar Leon Benju tarafından yaptırılan ve 1938’den Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar parlamento binası olarak hizmet veren bina da felakette yıkıldı.

Antakya’nın 638 yılında Müslüman Araplar tarafından fethedilmesi sırasında yaptırılan Anadolu’nun ilk camilerinden biri olan Habib-i Neccar Mescidi, Müslümanların yanı sıra Hristiyanlar için de önemli merkezler arasında hoşgörünün, kardeşliğin ve barışın simgesidir. avlusunda İsa Mesih’in üç elçisinin mezarları. Depremin etkisiyle tamamen yıkıldı.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kentte deprem öncesi ve sonrası havadan kaydedilen görüntüler, Türkiye’yi boğan facianın boyutunu gözler önüne serdi.

marmaris-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu