Ekonomi

Amasya’da soğan ekimi 3 katına çıktı, Mayıs sonunda hasat

Türkiye’nin önemli soğan üretim merkezlerinden biri olan Amasya’da soğan ekim alanı yaklaşık 3 katına çıktı. Yerli üreticinin peşin fiyatından dolayı ‘kırmızı altın’ dediği erkenci soğan çeşidinin Mayıs ayı sonunda hasadının yapılması bekleniyor.

Hasat mayıs sonunda başlayacak

Kent merkezine bağlı Tuzsuz ve Oluz köylerinin verimli topraklarına ekilen erkenci soğanların gelişimini yerinde inceleyen Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci, “Amasya’da soğan ekimi geçen yıla göre 2-3 kat arttı. Yağışların da etkisiyle güzel ve bereketli bir yıl olacak. Soğanlar kök salmaya başladı. Mayıs sonu gibi hasat başlayacak” dedi.

“Bayram sonrası üretimin artmasıyla ağırlığın 10 liraya ineceğini tahmin ediyoruz”

Geçen haftadan itibaren Adana ve Hatay Reyhanlı’da başlayan erkenci soğan üretiminin etkisinin piyasalara yansıdığına işaret eden Mustafa Cebeci, “Bu hafta Amasya’da bir kilo soğan pazarda 15 liradan satıldı. Üretimin artmasıyla birlikte bayramdan sonra 10 liraya düşeceğini iddia ediyoruz.”

Adı ‘kırmızı altın’

Geçen yıldan soğan depolarında ürün kalmadığına değinen Cebeci, “Yağmurlardan dolayı piyasada soğan olmadığı için fiyat yükseldi. Ancak üretim Adana ve Reyhanlı’dan başladı. Amasya’da başlayacak. Önümüzdeki ayın sonunda. Arazimiz verim açısından soğan üretimine uygun. Dekara 10 tona kadar soğan. ‘Kırmızı altın’ olarak adlandırılan soğan üretimi yeniden yükselecek” dedi. – AMASYA

hendek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu