Haber

ABD ve Çin’in ortasında kriz! Başka bir casus balon ortaya çıktı

ABD ile Çin arasındaki gerilime şimdi de “casus balonları” eklendi.

ABD’de bir askeri tesis üzerinden uçtuğu belirlendi. “casus balon” Unun bir Çin tesisinden filtrelendiği ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaşanan gelişmelerin ardından Pekin ziyaretini önümüzdeki haftaya erteledi.

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder “Latin Amerika üzerinden geçen balonla ilgili haberleri gördük. Bunu Çin’in başka bir gözetleme balonu olarak değerlendiriyoruz. Şu aşamada başka bir bilgimiz yok.”bir açıklama yaptı.

Pentagon, birkaç gün önce ABD havaalanında Çin için yüksek irtifa gözetleme balonu tespit etmişti.

Balonun şu anda ABD’nin iç kesimleri üzerinde 60 bin fit yükseklikte uçtuğu bilgisini veren Pentagon, balonun sivil havacılık veya kara için fiziksel bir tehdit oluşturmadığını duyurdu. Balonun tespit edilmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, önümüzdeki hafta Pekin’e yapacağı ziyareti erteledi.

BEYAZ SARAY: ULUSLARARASI HUKUKUN AÇIK İHLALİ

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre ABD havaalanında Çin’e söyledi “casus balonu” Bu balonun hava sahamızda bulunması uluslararası hukukun ve egemenliğimizin açık ihlalidir ve kabul edilemez.” dedim.

Jean-Pierre, balonun ABD havaalanına girmesinden Çinli yetkililerin sorumlu olduğunu söyledi. “üzgünler” Başkan her zaman Amerikalıların güvenliğini ve Amerikan halkının güvenliğini ön planda tutar” dedi. dedim.

Sözcü Jean-Pierre, “Bu Başkan’ın yönetimi altında Çin’i yenmek, ulusal güvenliğimizi korumak ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i ilerletmek için her zamankinden daha hazırız.”şeklinde konuştu.

Biden’a balonla ilgili Salı gününden beri bilgi verildiğini belirten Jean-Pierre, Cumhurbaşkanı’nın Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin ziyaretini erteleme kararını kendisinin de desteklediğini belirtti.

Çin, savunma yetkilileri ABD hava sahasındaki bazı hassas askeri tesislerin üzerinden uçtuğunu tespit etti. “istihbarat amaçlı”Çinli olduğundan şüphelendiği yüksek irtifa balonunun Çin ile ilgili olduğunu kabul etmişti.

merkezefendiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu